Radomír WOJNAR®
Bylinkář a léčitel

Jak se užívají bylinné čaje

Užívání léku

Všechny léčebné postupy a léky předepsané lékařem se musí užívat dál!
Můžou se užívat souběžně s čajem.
(článek v přípravě )

Množství

Pokud není v návodě nebo v přibalovém letáku stanoveno jinak pak platí: Bylinné čaje se užívají minimálně od 2x denně šálek po 1,5 dcl, nejlépe však 3x denně šálek po 1,5 dcl. Při nemocí nebo akutních zdravotních problémech 3 x denně 1,5 dcl. Při prevenci, stačí 2x denně 1,5 dcl. Dále jsou zvláštni pitné kůry kdy se pije 2 až 4 litry čaje denně a to jen ve vynímečných případech a takovéto dávkování Vám musí určit odborník.

Délka užíváni léčivého čaje

Opět platí - pokud není v návodě nebo v přibalovém letáku stanoveno jinak - že:
léčivý bylinný čaj se má užívat obecně minimálně 3 týdny, nejlépe však 6 týdnů. Účinek léčivého bylinného čaje by mněl pacient pocítit u běžných problému až za týden nebo 14 dnů užívaní. Proto je důležité užívat léčivý bylinný čaj delší dobu, nejlépe okolo 6 týdnu. Pokud je pacient spokojen a léčivý bylinný čaj účinkuje, může takovou to kůru opakovat ještě několikrát. Musí se však vždy udělat aspoň 3 týdenní přestávka. A v těchto intervalech je možno takto pít léčebnou kůra jeden rok, jako prevence daného problému, kdy se stihne za rok tento čaj opakovat i 5 krát, ovšem s těmi přestávkami. Kdo není tak vytrvalý doporučuje se čaj užívat minimálně aspoň 2x ročně, jaro – podzim.

Léčivý bylinný čaj nemá cenu užívat jen třeba týden. neboť taková to krátká doba se mine účinkem.

Ztoho vyplývá: Bylinné léčivé sypané směsi(článek v přípravě )

Příprava bylinného čaje

Pokud není v návodě nebo v příbalovém letáku stanoveno jinak, pak platí: že většina léčivých bylinných čajů se vaří 2 min. Tento postup se může jevit jako neobvyklý, většinou jsme zvyklí bylinné čaje jen spařit a následně luhovat. Obecně ale platí zásada, že čaje z květních drog se spařují, čaje z natě neboli z listu se vaří 2 min. a čaje z kořenů nebo z kůry se vaří 5 min. Ve směsi je většinou řídící ta část, která se musí vařit nejdéle. Obsahuje-li směs bylin kůru i květ, pak vítězí kůra a takovou směs musíme vařit 5 min.
(článek v přípravě ) - specielní návody: příprava zelených čajů: . . . , příprava průduškových čajů . . . . . , ovocných čajů . . . . . , příprava vitaminových čajů . . . . . . , luhovaní za studena . . . . . . ,

K přípravě čajů se používají zásadně léčivé byliny které nejsou toxické ( jedovaté).